Co Szare Banderia przygotowały na Piknik Naukowy 2013

 

Oddajmy głos organizatorom:

W tym roku postanowiliśmy zachować formułę zeszłoroczną, ale zmieniamy całkowicie chronologię na wczesne średniowiecze, jako że w ubiegłym roku najmocniej postawiliśmy na starożytność. Nie zabraknie jednak elementów kultury materialnej z innych czasów.

Będą 4 główne miejsca, w których zorganizujemy różnorakie atrakcje:

  • Stanowisko, gdzie zaprezentujemy rekonstrukcje uzbrojenia, odzieży, ozdób i naczyń Słowian i mieszkańców Skandynawii z okresu wczesnego średniowiecza. Przy wystawie cały czas będą obecne osoby opowiadające o znaleziskach, technikach wytwórstwa i tle historycznym.
  • Pokaz walk w uzbrojeniu wczesnośredniowiecznym (oczywiście przy użyciu bezpiecznej broni): pojawi się również szermierka traktatowa, również na broń drzewcową w oparciu o późnośredniowieczne i wczesnonowożytne traktaty szermiercze.
  • Świetnie sprawdziły się też cut-testy wykonywane na świńskiej nodze, więc to również będzie jednym z głównych punktów programu. Tym razem pojawi się więcej broni wczesnośredniowiecznej – szczególny nacisk położymy na topory i broń drzewcową.
  • Uruchomimy kuchnię polową jako uzupełnienie zarysu życia codziennego we wczesnym średniowieczu (w oparciu o produkty i techniki kulinarne dostępne w tym okresie). Jeśli uzyskamy zgodę organizatorów, będziemy częstować publiczność przygotowanymi potrawami.

Odwiedzający będą mogli osobiście i własnoręcznie przekonać się, jakich to ciekawych przedmiotów używali ludzie w średniowieczu – rekonstrukcje z wystawy będzie można wziąć do ręki. Będzie można również spróbować swoich sił w walce z instruktorem.

Opracowali Bartosz Kowalski i Mateusz Kosiński