8076424378_a3b7cdfaab_b

Fot. Mariusz Cieszewski

Dlaczego Łódź?

„Łódź Bagdadem jest bajecznym albo La Manczą manczesterską” – pisał Julian Tuwim. Zróżnicowanie naszego miasta, bogactwo jego „wcieleń”, sprawia, że pozornie banalne zadanie jego opisu jest niełatwe. W tym miejscu pragniemy jedynie, w kilku punktach, przedstawić zalety studiowania w Łodzi:

– wszędzie jest blisko! Położenie Łodzi w centrum kraju sprawia, że wszędzie jest dość łatwo dojechać. Niezależnie czy jest to Szczecin, Białystok czy Rzeszów! Budowa kolejnych odcinków autostrad sprawia, ze w niedalekiej przyszłości komunikacja będzie jeszcze łatwiejsza.

 – to miejsce wprost stworzone do studiowania! Różnorodność oferty edukacyjnej Uniwersytetu, łatwość dostępu i świetny stan zaopatrzenia Biblioteki Uniwersyteckiej oraz posiadanie własnego kampusu („Lumumbowo” http://www.roa.uni.lodz.pl/) zapewniają wysoki komfort nauki.

Fot. smuzew

Fot. smuzew

– wspaniała kultura! Od czasów kiedy Władysław Reymont pisał „Ziemię obiecaną” Łódź uznaje się za miasto, którego szczególna wartość wynika z możliwości konfrontacji wielu różnych kultur. Te wspaniałe tradycje są nadal podtrzymywane, z czego wynika ogromne bogactwo życia kulturalnego (np.: http://www.reymont.pl/; http://pl.4kultury.pl/).

– to miasto szans, nie bankructw! Na koniec jeden ważny element – koszty życia. Choć od Warszawy dzieli nas godzina jazdy samochodem, to różnica w kosztach utrzymania jest olbrzymia. Tańsze zakwaterowanie, tańsze jedzenie, tańsza komunikacja – to wszystko ma szczególne znaczenie dla żaków – bo czy ktoś widział studenta, który ma wystarczająco dużo pieniędzy?

 

Dlaczego archeologia?

Co łączy księcia Walii, Karola Windsora z fikcyjną postacią Indiany Jonesa? – Archeologia! W tym dość zaskakującym zestawieniu oczywisty jest fakt autentycznej fascynacji przeszłością. Tą najdalszą i tą zupełnie bliską. To ona właśnie kazała powiedzieć Konradowi Jażdżewskiemu, kilka tygodni po ślubie do żony: „Kocham Ciebie prawie tak jak archeologię”. Bo niezależnie od wyboru późniejszej drogi zawodowej archeologia zawsze w nas pozostaje – jak nieścieralny stygmat, który wyostrza wszystkie zmysły w poszukiwaniu odpowiedzi na zagadki przeszłości. Ta ciekawość świata i zdolność rozwiązywania złożonych problemów to najważniejsze cechy naszych absolwentów. Sprawiają one, że nawet poza archeologią są oni ludźmi sukcesu – jako politycy, pracownicy instytucji rządowych i samorządowych, policjanci czy przedsiębiorcy. Jeśli chcesz dołączyć do tego elitarnego grona – zapraszamy na studia!

 

opracował S. Rz.