Zapisy na ćwiczenia terenowe w Hell Gap (USA)

Drodzy Studenci, już teraz możecie zapisać się na ćwiczenia terenowe na stanowisku Hell Gap w stanie Wyoming (USA), które odbędą się w dniach 20 czerwca – 27 lipca 2020 r.

Latem 2020 r. rozpocznie się kolejny sezon wykopaliskowy w Hell Gap w Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Stanowisko, datowane na okres paleoindiański (odpowiednik europejskiego paleolitu schyłkowego), położone jest w południowo-wschodniej części stanu Wyoming i jest jednym z najważniejszych miejsc badań nad osadnictwem Paleoindian – czyli pierwszych łowców i zbieraczy na kontynentach amerykańskich. Wykopaliska prowadzone będą przez zespół Profesora Marcela Kornfelda z Uniwersytetu Wyoming. Celem prac są badania kultur Goshen i Folsom, datowanych na ok. 12–13 tysięcy lat temu, zawierających pozostałości po działalności ludzkiej w postaci, m.in. krzemiennych narzędzi, śladów po paleniskach czy szkieletów wielkich ssaków (głównie bizonów). Warto dodać, że Hell Gap oznaczone jest jako Narodowy Pomnik Historyczny – National Historic Landmark (NHL).

Studenci zainteresowani udziałem w badaniach, proszeni są o kontakt (do 18 lutego 2020 r.)  z opiekunem ćwiczeń terenowych – mgrem Marcelem Bartczakiem w celu uzyskania pełnej informacji.

Chętni zobowiązani będą do pokrycia kosztów podróży samolotem. Pobyt na wykopaliskach (noclegi i wyżywienie) finansowany jest przez organizatorów. Liczba miejsc jest ograniczona (około 3-4 osoby).