Dom uczonych przy ul. Uniwersyteckiej 3

Za: AUŁ (zbiory Wacława Piotrowskiego)

Serdecznie zapraszamy na wystąpienie dr Adrianny Szczerby pt. „Dom uczonych. Kamienica przy ul. Uniwersyteckiej 3 w Łodzi”, które odbędzie się na seminarium doktorskim prof. dr hab. Anny Marciniak-Kajzer w środę 24 stycznia o godz. 10.00 w s. 112 IA UŁ.

Kamienica przy ul. Uniwersyteckiej 3 (dawniej Trębackiej) w Łodzi została zbudowana przez Szkołę Zgromadzenia Kupców m. Łodzi w latach 20. XX w. jako dom dla nauczycieli. Uniwersytet wszedł w posiadanie zarówno budynku szkoły, jak i domu nauczycielskiego w marcu 1945 r. i użytkuje je do dnia dzisiejszego.

Na przestrzeni ponad 70 lat istnienia naszej Uczelni w kamienicy znajdowały się mieszkania pracowników (m.in. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, pierwszego rektora UŁ) oraz jednostki naukowe (np. Katedra Pedagogiki Społecznej, Katedra Estetyki, Instytut Socjologii, Instytut Archeologii, Katedra Historii Sztuki).

Temat ten nie został dotychczas poruszony w żadnym opracowaniu naukowym dotyczącym dziejów Uniwersytetu Łódzkiego, pomimo istotnego znaczenia kamienicy w historii naszej Uczelni.