Muzeum Miasta i Rzeki Warty

 

Muzeum Miasta i Rzeki Warty

Muzeum założono w 1981 r. przy oddziale PTTK z inicjatywy dr Eugenii Kaleniewicz (współzałożycielki warciańskiego oddziału PTTK w 1953 r.). Muzeum stanowi kontynuację izby regionalnej poświęconej Władysławowi Reymontowi, która w latach 60. XX w. znajdowała się w neoklasycystycznym pałacu w Małkowie. Placówka mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej kamienicy w centrum miasta. Do dzisiaj Muzeum prowadzone jest przez członków stowarzyszenia, a istotną częścią ekspozycji nadal jest część poświęcona wywodzącemu się z tych terenów literackiemu nobliście. Zbiory zgromadzone w placówce są prezentowane w czterech salach i mają charakter regionalny, a zabytki są głównie darami mieszkańców. Organizowane są również czasowe, tematyczne wystawy. Placówka posiada łącznie ponad 3200 muzealiów z zakresu archeologii, historii i sztuki. W Muzeum można podziwiać m.in. elementy wyposażenia wnętrz (meble, bibeloty).

Pasjonatów historii sztuki z pewnością zainteresuje niewielka, lecz oryginalna kolekcja malarstwa XIX-wiecznego (prace Zygmunta Andrychiewicza) oraz prace XX-wiecznego artysty Stanisława Szukalskiego. Zainteresowani historią miasta i regionu również się nie zawiodą. Z myślą o nich przygotowano informacje na temat działalności XVII i XVIII-wiecznych cechów rzemieślniczych (m.in. dokumenty i lady), kopie przywilejów królewskich i fotografie przedstawiające dawne oblicza miejscowości. Zobaczyć można również przedmioty z czasów wojennych i powstańczych (np. szable z 1863 r., elementy umundurowania, walizkę pochodzącą z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz Birkenau). Interesującymi zabytkami są: fortepian na którym grywała Maria Skłodowska-Curie oraz pamiątki po pierwszym Polaku, który przeleciał nad Atlantykiem Południowym (płk. pilocie Stanisławie Skarżyńskim). Dokonał tego w dwudziestoleciu międzywojennym (w 1933 r.).

Wystawa archeologiczna

Archeologiczna część wystawy zajmuje czwartą salę Muzeum i przedstawiono na niej głównie obiekty pochodzące z terenu, który znajduje się obecnie pod wodą sztucznego zbiornika Jeziorsko. Na planszach zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w miejscowościach: Popów, Tądów Górny – położonych w pobliżu zbiornika zaporowego. W kilku gablotach umieszczono wybrane zabytki, m.in. ceramikę – w tym naczynia popielnicowe, kamienne żarna rotacyjne. Niewątpliwie, na tle innych wyróżnia się stanowiąca rzadki import, pochodząca z epoki brązu waza (datowana na VII-V w p.n.e.), pochodząca prawdopodobnie z ośrodka brązowniczego Etruri-Bisenzio. Numizmatyków być może zainteresuje prezentowany denar rzymski.

STRONA MUZEUM
Opracowała A.M.