Nie tylko o średniowiecznej kuchni

Pracownicy Wydziału Filozoficzno-Historycznego po raz drugi uczestniczyli w międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji naukowej International Convention on Food History and Food Studies (6–7 czerwca 2019 r.), zorganizowanej przez Institut Européen d’Histoire et des Cultures de l’Alimentation na Uniwersytecie François-Rabelais w Tours (Francja). Podczas tegorocznej, już piątej, edycji sympozjum prof. Maciej Kokoszko oraz dr Zofia Rzeźnicka z Centrum Ceraneum UŁ stworzyli w sumie cztery sesje tematyczne:
• Culinary realia in different medieval realms,
• Ecclesiastic writings on ecclesiastic and secular diet,
• Alcoholic beverages across time and space,
• Food and medicine from antiquity to modern times. Medical advice over ages,
w ramach których wyniki swoich badań zaprezentowali naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (filia w Piotrkowie Trybunalskim), Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Łódzkiej.

Pracownicy naszego Wydziału wygłosili następujące referaty:
• Anna Marciniak-Kajzer – Medieval kitchen „rough” or „sophisticated”. Remarks about material culture;
• Sławomir Bralewski, Ewelina Kostrzewska – Imaginations sur le jeûne de Daniel à la fin de l’Antiquité et aux Temps Modernes;
• Maciej Kokoszko (we współpracy z Krzysztofem Jagusiakiem z Centrum Ceraneum UŁ) – Galen on wine. Dietetic advise and consumers’ preferences in the 2nd century AD;
• Maciej Kokoszko (we współpracy z Zofią Rzeźnicką z Centrum Ceraneum UŁ) – Wines for pleasure and wines for health. A short commentary on honeyed wines (Περì οἰνομέλιτoς) described in Geoponica sive Cassiani Bassi Scholastici de re rustica eclogue.