Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie mgr Renaty Wiloch-Kozłowskiej (Pracownia Archeologiczna Renata Wiloch-Kozłowska) pt. „Początki Gdańska w świetle najnowszych odkryć archeologicznych”, które odbędzie się w środę 4 grudnia 2024 r. o godz. 12.00 w s. 1.C IA UŁ w ramach seminarium doktorskiego Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa Instytutu Archeologii UŁ.
Do udziału w seminarium w szczególności zachęcamy naszych studentów.
Referat będzie przedstawiał konstrukcje drewniane zaobserwowane podczas badań archeologicznych przeprowadzonych przez autorkę w Gdańsku. Stanowiska przy ul. Grodzkiej są związane z wałem grodu gdańskiego i elementami zamku krzyżackiego wbudowanymi w umocnienia grodowe. W czasie przeprowadzonych eksploracji zaobserwowano przekrój wału grodowego, który zostanie porównany w sensie konstrukcyjnym z innymi fragmentami wału badanymi przez inne ekspedycje. Wał grodu odkryty przy ul. Grodzkiej 20 został precyzyjnie wydatowany metodą dendrochronologiczną, co pozwala na odtworzenie etapów jego powstawania w powiązaniu z wydarzeniami historycznymi. Ta część wału została odsłonięta do jego podstawy i mamy pewność, że użyte drewno było zastosowane pierwotnie, więc uzyskane daty są najbardziej wiarygodne jeśli chodzi o powstanie wału grodowego. Analizie będą również poddane sposoby wzniesienia i łączenia elementów drewnianych poszczególnych części wału.
Druga część wystąpienia skupiać się będzie na zabudowie mieszkalnej grodu – w tej chwili trwają badania na stanowisku przy ul. Czopowej. Do tej pory odkryte elementy domów, fragment nawierzchni drewnianej ulicy wpisują ten badany teren w dotychczasowe odkrycia, poszerzając jednak wiedzę na temat życia codziennego mieszkańców grodu gdańskiego. Wielkość domów i towarzysząca im infrastruktura wzbogacona zabytkami ruchomymi są niewątpliwie ważnym przyczynkiem do poszerzenia wiedzy na temat funkcjonowania grodu gdańskiego. Dotychczas odkryte elementy drewniane zostały również poddane badaniom dendrochronologicznym.