SKANING LOTNICZY, GEOFIZYKA, BADANIA POWIERZCHNIOWE I FOSFOROWE
dr hab. Jerzy Sikora
Początki zastosowania technik nieinwazyjnych w łódzkiej archeologii sięgają badań grodziska w Spycimierzu przeprowadzonych przez zespół ówczesnego Instytutu Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk, pod kierownictwem Andrzeja Nadolskiego. W 1962 r. przeprowadzono tutaj pionierskie, jedne z pierwszych w skali kraju, rozpoznanie elektrooporowe. W latach 80. XX wieku sięgnięto po metody geochemiczne. Zastosowano je podczas badań Ekspedycji Pomorskiej Uniwersytetu Łódzkiego w Raciążu i Obkasie. Opierały się one o analizy zawartości fosforu w gruncie, pozwalając wyznaczyć strefy objęte bardziej intensywnym osadnictwem. Szczególne zasługi w rozwoju jednej z metod nieinwazyjnych, czyli archeologii lotniczej, położył Wiesław Stępień realizujący od końca lat 70. XX wieku szereg misji lotniczych zarówno w centralnej Polsce, jak i na innych obszarach kraju. Do kolejnych prac doszło w początkach XXI w. W trakcie realizowania programu badań najstarszej architektury sakralnej Polski Centralnej, pod kierownictwem prof. Leszka Kajzera, wykorzystywano georadar dla rozpoznania zalegających pod posadzkami kościołów, reliktów starszych budowli.
Od końca lat 70. XX w. najpowszechniej wykorzystywaną i dominującą formą nieinwazyjnego rozpoznania zasobów archeologicznych były badania powierzchniowe, realizowane przez łódzkich badaczy w ramach ogólnopolskiego programu Archeologicznego Zdjęcia Polski. Warto zaznaczyć, że ówczesne województwo łódzkie było jednym z pierwszych w całości przebadanych, zaś obszar dawnego województwa piotrkowskiego, jako jedyny w skali kraju, doczekał się pełnej publikacji wyników badań AZP.
W 2012 r., dzięki współpracy z oddziałem łódzkim Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, przeprowadzono pod kierownictwem Jerzego Sikory kompleksowy program nieinwazyjnego rozpoznania zespołu stanowisk archeologicznych w Ostrowitem (gmina Chojnice). W projekcie tym wykorzystano metody geofizyczne (magnetyczną i elektrooporową, we współpracy z Piotrem Wronieckim z Warszawy), analityczne rozpoznanie powierzchniowe, rozpoznanie geochemiczne (fosforowe, realizowane przez Piotra Kittela z Katedry Geomorfologii i Paleogeografii UŁ), zdjęcia lotnicze (wykonane przez Wiesława Stępnia), pomiary geodezyjne i analizy pomiarów skanowania laserowego z powietrza (ALS LiDAR) wykonanych w ramach ogólnopolskiego programu ISOK. Równocześnie przeprowadzono (Piotr Kittel) rozpoznanie geomorfologiczne i geoarcheologiczne. Całość wyników zintegrowano w ramach bazy danych GIS (System Informacji Geograficznej). Program był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach tzw. 5 Priorytetu Ochrona Zabytków Archeologicznych.
W latach 2013–2017 zrealizowano kilka kolejnych programów badawczych, współfinansowanych przez MKiDN, skoncentrowanych na rozpoznaniu krajobrazów archeologicznych w rejonie wczesnośredniowiecznych zespołów osadniczych z grodziskami w Chełmie, Ewinowie, Krzepocinku, Mnichowie, Okopach, Rękoraju, Rozprzy, Spycimierzu, Starych Skoszewach, Szydłowie i Żarnowie. Do zestawu procedur badawczych dołączono także rozpoznanie georadarowe (GPR). Badania pozwoliły na pełniejsze niż do tej pory zrozumienie przestrzeni zespołów osadniczych oraz struktur wczesnośredniowiecznych grodów. Jednocześnie rozwój technologicznych i coraz większa dostępność zarówno danych z pomiarów ALS, jak i narzędzi, takich jak drony (UAV), pozwalają przypuszczać, że elementy nieinwazyjnego rozpoznania będą na szerszą skalę stosowane w kolejnych programach badawczych.